Choose a searcher

Prodáváme podlahy z exotického dřeva. Jsme přímým dovozcem exotických podlah do ČR. Podlahy z exotických druhů dřeva dovážíme z celého světa. Exotické podlahy nabízíme v různých šířích a úpravách od úzkých až po extra široká prkna.

KOMPLETNÍ NABÍDKA EXOTICKÝCH PODLAH - KLIKNĚTE ZDE

 

EXOTICKÉ PODLAHY – PODLAHY Z EXOTICKÝCH DRUHŮ DŘEVA

Současným trendem v sektoru masivních podlah jsou bezpochyby podlahy z exotických dřevin. Oproti  u nás běžným druhů dřevin ( dub, buk, javor, jasan ) mají několik předností. Hlavní výhodou jsou jejich vlastnosti. Většina exotických dřevin vyniká svoji tvrdostí ( až trojnásobná oproti evropským dřevinám ), stabilitou, pružností, rezistencí vůči napadení broukem a vlhkosti a v neposlední řadě svým atraktivním vzhledem. Exotické dřevo, vzhledem ke svému původu má celou škálu barevných odstínů, kterých např.u dubových či bukových podlah lze dosáhnout pouze mořením. Exotické dřeviny nemají uplanění pouze jako vysoce kvalitní podlahovina, stále častěji nacházejí uplatnění i v jiných oborech , především v nábytkářkem průmyslu.  

AFRORMOSIA ( AFROMOSIA )

Botanický název : Pericopsis elata

Původ : Afrika

Tvrdost Janka: 1560

Afrormosia je známá svým nádherným barevným zbarvením. Jádrové dřevo Afrormosie má tmavě oranžově hnědou až hnědou či hnědo-žlutou barvu. Běl dřeva je úzký, krémově hnědý, barevně světlejší a jasně ohraničený od jádra dřeva. Afrormosia je dřevo s velkou hustotou a je velmi odolné vůči napadení hmyzem. Tento druh dřeviny nachází široké využití jak v interiérech, tak v exteriérech. Afrormosia obsahuje tříslovinu (taniny), substanci, která chrání před hnilobou, ale také může způsobit změnu v barevnosti dřeva, zejména pokud dochází ke kontaktu s vlhkostí jako například při použití ve vodním stavitelství. Piliny tohoto druhu dřeva mohou způsobovat podráždění očí. Afrormosia pomalu vysychá a po vyschnutí je to velmi stabilní podlahovina. Afrormosia má vysokou pevnost v ohybu a také vysokou odolnost vůči opotřebení. Během procesu zvaného "paření dřeva", má sklony k deformacím. Afromosia se dobře opracovává a to i ručními nástroji. Podlahy Afrormosia velmi dobře snáší lepidla. Dřevo Afrormosia se blízce podobá teakovému dřevu, někdy bývá také nazýváno Africký Teak. Těžké, pevné a husté dřevo Afrormosie je v řadě technických vlastností podobné Teaku, velmi dobře se opracovává, na rozdíl od Teaku se dá i dobře lepit. Afrormosia je podobná Teaku nejen barvou, ale i texturou a navíc má i daleko hezčí kresbu dřeva, čímž se stala velmi oblíbenou pro stavby nových domů a bytů, kde kvalita a vzhled má přednost před cenou a kde má být dosaženo velkolepého dojmu.

Podlaha Afrormosia  

BAMBUS

Botanický název : 

Chinese Timber Bamboo (Phyllostachys vivax) 

Chinese Thorny Bamboo (Bambusa sinospinosa) 

Japanese Timber Bamboo (Phyllostachys bambusoides)

Moso Bamboo (Phyllostachys pubescens)

Snakeskin Bamboo (Phyllostachys nigra) 

Sweet Shoot Bamboo (Phyllostachys dulcis)

Původ : Asie 

Tvrdost Janka: 1180 / 1380

Přírodní bambus je světle žlutý. Dalším zpracováním zvaným karbonizace se dá barevně upravit a získává světle hnědou barvu.  Vzhled bambusových podlah určuje uspořádání bambusových stébel. Charakteristickým  znakem bambusových podlah je kresba s tzv. Kolínky. Bambus není klasická dřevina , jedná se o zdřevnatělou travinu.  Procesem lisování bambusových stébel pod vysokým tlakem  a za použití pojiv vzniká velmi pevný a tvrdý materiál, které se v hojné míře využívá pro výrobu podlahových dílů. Tvrdost takto vyrobených podlah předčí tvrdostí většinu evropských dřevin včetně dubu. Současným trendem jsou masivní podlahy z presovaného bambusu se zámkovým spojem v různých barevných provedeních.

Podlaha bambus natur horizontální

BŘÍZA KANADSKÁ

Botanický název : Betula spp.

Původ : Severní Amerika, Kanada

Tvrdost Janka: 1260

Bělové dřevo Břízy kanadské má obvykle odstíny od bílé až ke světle krémově žluté, zatímco jádrové dřevo bývá světle hnědé s načervenalým nádechem.  Březové dřevo má hladkou texturu s uzavřenými jádry. Příležitostně můžeme na deskách z Břízy najít náznaky vlnek v jádrech, jakož i různě se vlnící tvary. Bříza patří mezi nejvíce beztvaré dřeviny ze všech severoamerických tvrdých dřevin, ale svými přírodními půvabnými obrazci, které dřevo vytváří, se řadí mezi velmi atraktivní materiál pro výrobu nábytku a podlah. Bříza má nízký stupeň lesku, a na první pohled má téměř matný vzhled. Bříza je velmi těžké a pevné dřevo se skvělou odolností proti nárazům a otřesům a proto je vhodná na výrobu podlah. Dřevo se velmi dobře opracovává, má skvělé řezné vlastnosti a smontované skvěle drží pohromadě.

Bříza kanadská podlaha 

BUBINGA

Botanický název : Guibourtia demeusei

Původ : Střední Afrika

Tvrdost Janka: 1980

Tato překrásná dřevina se třpytivým vzhledem, která má růžově zbarvené pozadí s tmavšími fialovými proužky má obvykle jednotnou granulaci zrna a dokonce i velmi pravidelnou texturu. Pokud se dřevo příčně nařeže, lze si povšimnout nádherného zbarvení, které připomíná plameny ohně. Pokud strom doroste do správného stáří, pak má jeho dřevo až sytě burgundsky červenou barvu. Bubinga je mírně pevné a odolné dřevo, běl dřeva je propustnější než jádro dřeva a proto je tento druh dřeva méně odolný vůči konzervačním látkám. Dřevo je velmi odolné vůči termitům. Tento materiál je vhodný na výrobu podlah. Bubinga se řadí mezi tvrdé a odolné podlahoviny.

Bubinga podlaha 

CUMARU ( BRAZILSKÝ TEAK )

Botanický název : Dipteryx odorata

Původ : Střední a Jižní Amerika, Brazílie

Tvrdost Janka: 3540

Běl tohoto druhu dřeva se velmi podobá jádru dřeva. Pohybuje se v rozmezí od světle opálené hnědé až po tmavě hnědou barvu. Dřevo má nepravidelně uspořádaná jádra a má vlnitou a drsnou texturu. Cumaru (Brazilský Teak) je rezistentní vůči útokům hmyzu, je také odolné vůči hnilobám. Sušení tohoto druhu dřeva je celkem náročné na čas, čerstvě nařezané dřevo má tendenci se smršťovat, ale pokud je již vysušeno, dále nepracuje. (nesmršťuje se)

Cumaru podlaha 

DOUSSIE ( AFZELIA )

Botanický název : Afzelia africana

Původ : Afrika

Tvrdost Janka: 1770

Dřevo z Doussie je bledě žluté až bílé, zatímco barva jádra tohoto dřeva se pohybuje v rozmezí od světle hnědé až načervenale-hnědé. Struktura jádra dřeva je nepatrně propletená. Dřevo je středně lesklé a textura je poněkud hrubá. Je jedním z nejpopulárnějších dřevin, které se dováží do Evropy. Ve střední a západní Africe je považováno za posvátné a hojivé. Éterické oleje z Doussie mají prý ozdravný účinek na lidský organismus. Doussie je velmi stabilní. Dousie je velice tvrdé a trvanlivé dřevo, a má vynikající odolnost vůči útoku termitů. Dřevo zůstává hladké po opracování. A jen velmi pomalu stárne. Tím je přímo předurčeno pro výrobu podlah. Doussie má dobré řezné vlastnosti a hladký povrch. Přidělané velmi pevně drží. Doussie má překrásné zabarvení a výbornou schopnost leštění díky žlutým sedimentům v pórech. Podlaha z dřeva doussie vypadá opravdu skvěle.

Doussie Afzelia podlaha 

GARAPA ( BRAZILSKÝ JASAN )

Botanický název : Apuleia leiocarpa

Původ : Brazílie

Tvrdost Janka: 1631

Garapa je tmavě červenohnědé, středně těžké a pružné dřevo z Brazílie (roste ale i v Mexiku) používá se na dýhy, schodiště, podlahy, obklady stěn a nábytek. V podobě dřevěných masivních podlah, parket či exotického řeziva pro další zpracování se s ním můžeme setkat i u nás. Garapa je známá tím, že nevydává žádný zápach ani vůni, snadno vysychá a má vynikající rozměrovou stabilitu. Garapa především vhodná k použití jako podlahová krytina to proto, že je to tvrdé a trvanlivé dřevo.

Garapa podlaha 

IPE ( IRONWOOD )

Botanický název : Tabebuia spp.

Původ : Brazílie, Střední Amerika, Malé Antily

Tvrdost Janka: 3684

Barva jádra dřeviny Ipe mívá od hnědé po olivově hnědou, někdy až černou barvu, i když někdy může mít i světlejší nebo tmavší pruhování, čímž je jádrové dřevo ostře ohraničeno od dřeva bělového. Ipe je druh dřeviny s nízkým leskem a olejovitým vzhledem s celkem hezkou texturou a nepravidelně seskupenými jádry. Pro jeho extrémní tvrdost, pevnost, hustotu a životnost je dřevo Ipe řazeno k nejstabilnějším dřevům, která jsou vůbec v lesích k dispozici. Dřevo je potřeba předsušit v sušárnách, aby se zabránilo nadměrnému srážení při instalaci. To oceníte především, pokud dřevo použijete na výrobu podlah. Jako podlahová varianta je Ipe neuvěřitelně tvrdá a odolná dřevina. Je o více než devadesát jedna procent tvrdší než Merbau, a je zhruba o sto dvacet šest procent tvrdší než Wenge.

ipe podlaha

IROKO - KAMBALA

Botanický název : Chlorophora excelsa

Původ : Afrika

Tvrdost Janka: 1260

Bělové dřevo Iroko je žlutavě bílé, zatímco jádrové dřevo je zlato oranžové, někdy přechází až do hnědé barvy. Tento druh dřeva má spřažená zrna a je mírně lesklý a má celkem obyčejnou mírně hrubou texturu. Iroko roste v západní Africe. Středně těžké dřevo zvláště odolávající deformacím. Charakteristické přirozenou stálostí, která z něj dělá ideální materiál pro dřevěné podlahy. Dřevo Iroko je přirozeně odolné vůči rozkladu a je proslulé tím, že je vysoce odolné vůči termitům. Toto dřevo velmi dobře vysychá. Jako druh podlahy je dřevo z Iroko jadrné a odolné.

Iroko podlaha 

JATOBA

Botanický název : Hymenaea courbaril

Původ : Brazílie, Bolivie, Peru

Tvrdost Janka: 2820

Zatímco bělové dřevo Jatoba je šedavě bílé, jádrové dřevo inklinuje k barvám lososově červené až po oranžově hnědou barvu. Čerstvě nařezané mívá červeno šedou někdy až načervenale hnědou barvu ozvláštněné tmavými pruhy. Díky své přirozené kráse, bohaté barevnosti a extrémní tvrdosti je tento druh dřeva považován za jednu z nejpopulárnějších exotických dřevin používanou na výrobu dřevěných podlah. Kromě svého nádherného načervenalého nádechu je to dřevo s mírným leskem a je pozoruhodné jakou má tvrdost a odolnost. Jatoba je jednou z nejpevnějších dřevin používaných na výrobu podlah.

Jatoba podlaha  

MERBAU

Botanický název : Intsia biuga / Intsia palembanica spp.

Původ : Afrika

Tvrdost Janka: 1712

Jádrové dřevo čerstvě nařezaného dřeva Merbau je žluté až oranžovo hnědé, ale později ztmavne a získá hnědou nebo až hnědo červenou barvu. Jádra tohoto hrubě texturovaného dřeva mohou být jak rovná, tak i spřažená nebo vlnitá. Jednou z charakteristických vlastností Merbau je žluté žilkování či žluté skvrnky v pórech ( tříslovina). Po položení podlahy se Vám může zdát jako melírovaná zlatem. Merbau je téměř stejně odolné jako teakové dřevo. Má vynikající rozměrovou stabilitu a je vysoce odolné vůči napadení hmyzem. Merbau je jedním z nejvíce tvrdých a odolných dřev používaných na výrobu podlah.

Merbau podlaha  

OLIVOVNÍK ( OLIVA ) 

Botanický název : Olea europaea 

Původ : Jižní Evropa ( Středomoří ), Severní Afrika 

Tvrdost Janka: 1520  

Dřevo olivovníku se řadí k nejvzácnějšícm a nejkrásnějším dřevinám na světě. Tato dřevina má velmi výraznou kresbu, kde se mísí tóny smetanové, hnědé a růžové barvy v různých sytostech. Barevné tóny jsou nepravidelně uspořádány a vytvářejí neopakovatelné efekty. Bělové dřevo je světlounce krémové, zatímco jádrové dřevo je středně až tmavě hnědé, někdy i černé,  s výrazným žíháním. Dřevo olivovníku má mimořádné vlastnosti, je velmi tvrdé a odolné vůči opotřebení a velmi stabilní. Vzhledem k tomu, že je i přirozeně mastné téměř nenasakuje vodu ( podobně jako teakové dřevo ). Olivová podlaha je exkluzivní, působí velmi luxusním dojmem a vyniká ve velkých prostorech. 

Olivovník ( Oliva )

OŘECH AMERICKÝ

Botanický název : Juglans nigra

Původ : Severní Amerika, Kanada

Tvrdost Janka: 1010

Ořechové dřevo je považováno za velmi exkluzivní  vzhledem ke své překrásné kresbě a barevnosti.  Barva bělového dřeva ořechu je zřetelně odlišitelná od barvy jádrového dřeva. Zatímco bělové dřevo je téměř bílé, jádrové dřevo mívá barvu od čokoládové hnědé po sytě tmavě hnědou, někdy až purpurově červenou barvu s tmavými pruhy. Existují však velké rozdíly mezi různými druhy ořechů. Jádro dřeva vlašského Ořechu je většinou rovné a otevřené, někdy může mít i vzor připomínající obilný klas. Dřevo ořechu je obzvláště ceněno pro jeho mramorovanou strukturu. Na první pohled se může zdát dřevo ořechu celkem fádní, ovšem po mnoha letech užívání získává nádhernou patinu. Ořech Americký se řadí mezi odolné dřeviny. Dřevo je tvrdé, pevné a má vynikající rozměrovou stabilitu.

Podlaha ořech americký 

SAPELLE ( SAPELLI )

Botanický název : Entandrophragma cylindricum

Původ : Afrika, Zair, Kamerun, Uganda

Tvrdost Janka: 1510

Barva dřeva Sapelle je v rozmezí odstínů od světle až čokoládově hnědé. V jádrovém dřevě můžeme zahlédnout odstíny růžové či fialové a v dřevě bělovém se tu a tam odráží odstíny žluté či krémové. Jeho fládrová struktura je spíše rovná, není to však pravidlem. Může být i lehce vlnitá či kroucená. Vyzařuje zlatavé odlesky. Sapelle se dováží z Jižní Afriky. Je jednou z odolnějších a tvrdších dřevin a dobře odolává hmyzu. Průběhem let a působením světla může lehce tmavnout. Při rychlém sušení má Sapelle tendenci se kroutit a proto je nutné jej vysoušet pomalu. Dobře se zpracovává a řeže. Dobře snáší povrchové úpravy a broušení. Sapelle se s oblibou používá na výrobu lodí, pro jeho výborné resistentní vlastnosti, pro výrobu masivních dřevěných podlah, běžného i dekorativního nábytku, dýh a mnoho dalšího.

Sapelle (sapelli ) podlaha 

SUCUPIRA

Botanický název : Diplotropis purpurea

Původ : Brazílie, Venezuela

Tvrdost Janka: 2140

Jádrové dřevo Sucupiry je čokoládově hnědé, zatímco bělové dřevo je světle hnědé. Jádra dřeva Sucupira vytvářejí obrazce připomínající zvířecí srst a jeho textura je hrubá a nerovnoměrná. Dřevo má přirozeně matný vhzled a je odolné vůči napadením plísněmi a broukem. Sucupira je extrémně  tvrdá, těžká, pevná a silná. Sucupira je dřevo střední hustoty, s nízkým obsahem vlhkosti. Toto dřevo nemá žádný charakteristický zápach ani vůni. Jádrové dřevo Sucupiry je velmi odolné vůči houbám, plísním a napadení hmyzem. Velmi rychle se suší v peci, má ovšem mírný sklon k deformacím. Sucupira je extrémně pevnou variantou podlahového materiálu.

Sucupira podlaha 

TAUARI ( TAUARY )

Botanický název : Couratari guianensis

Původ : Afrika

Tvrdost Janka: 1460

Tauari ( někdy nazývano Brazilský dub ) je dřevo světle hnědé barvy s lehce narůžovělým nádechem a s nevýraznou strukturou. Dřevo Tauari se řadí mezi tvrdá a odolná dřeva. Je rozměrově stabilní, vysoce odolné vůči opotřebení a má přirozený zlatavý lesk.  Vzhledem k jeho barevné nevýraznosti lze dobře mořit.

Podlaha Tauari 

TEAK

Botanický název : Tectona grandis

Původ : Afrika

Tvrdost Janka: 1155

Bělové dřevo teaku je bílé nebo bledě žluté, zatímco jádrové dřevo je od tmavě zlato hnědé až po tmavě zlato žlutou se sytě hnědými, až čokoládově hnědými pruhy. Teak má rovný, občas i mírně zvlněný povrch, jeho dřevo je velmi hrubé s nerovnoměrnou texturou. Teakové dřevo samo o sobě může mít mastný povrch s lesklými bílými kapsami. Teakové dřevo je vysoce odolné vůči hnilobám a napadení hmyzem. V podstatě olej, který teak vylučuje je považován za přírodní repelent. Dřevo teaku zůstává po opracování hladké a pokud je čerstvě nařezané má vůni připomínající vůni kůže. Dřevo teaku dlouho vysychá. Jako podlahová varianta, je teak celkem tvrdé a odolné dřevo.

Teaková podlaha  

TŘEŠEŇ AMERICKÁ

Botanický název : Prunus serotina

Původ : Severní Amerika

Tvrdost Janka: 950

Třešeň americká je ceněná dřevina po staletí. Je silná, pružná s velmi jemnou kresbou a barevným nádechem koňaku. Bělové dřevo třešně je světle žluté, zatímco jádrové dřevo je žluto až zlatohnědé, někdy i červenohnědé s barevnými pruhy, které jsou u mladšího dřeva šedozelené a u staršího dřeva pak krvavě červené barvy a vytvářejí velmi zajímavou a dekorativní kresbu. Třešeň, stejně jako ostatní ovocné dřeviny má stejnoměrnou hustotu. Letorosty Třešně jsou dosti výrazné. Třešeň americká se řadí mezi středně tvrdé dřeviny, dřevo  je slabě lesklé, lze ho snadno mořit a výborně leštit, lze ho také bělit pomocí peroxidu vodíku

Podlaha třešeň americká 

WENGE

Botanický název : Milletia laurentii

Původ : Afrika

Tvrdost Janka: 1630

Jádrové dřevo čerstvě nařezaného dřeva Wenge má žluto-hnědou barvu, ale pak po několika měsících tmavne a získává jednotně hnědou, někdy i skoro černou barvu se střídavými vrstvami světlých a tmavých tkání, které vytvářejí dekorativní obrazce. Je proto velmi důležité vybrat si dřevo správného stáří. Bělové dřevo je od jádrového dřeva jasně ohraničeno a má hnědavou barvu. Wenge patří mezi nejznámější druhy exotických dřev používaných na výrobu podlah, kde je žádoucí výraznost světlejších a tmavých prvků ve dřevě. Patří mezi exkluzivní dřeviny. Wenge je velmi tvrdé a pevné dřevo s vynikající rozměrovou stabilitou.

Wenge podlaha 

ZEBRANO ( ZEBRAWOOD )

Botanický název : Microberlina brazzavillensis

Původ : Středozápadní Afrika, Kamerun Gabon

Tvrdost Janka: 1575

Bělové dřevo Zebrano je bělavé na rozdíl od jádrového dřeva, které je bledě žlutohnědé s rovnými tmavšími pruhy. Odtud také pochází název Zebrano. Vzor na dřevě lze zvýraznit nařezáním celého kusu dřeva na čtvrtiny. Časem dostává barva dřeva mnohem výraznější barvu, někdy potemní až na sytě jantarovou barvu s výraznými hnědými, někdy až černými pruhy. Dřevo Zebrano je třpytivé a jádra jsou vlnitě spřažená. Zebrano je podstatně tvrdší než Du Americký, Javor, a dokonce i Javor severní. Je velmi tvrdé a vysoce odolné vůči útokům termitů, přičemž je ale nestabilní, zejména v suchém prostředí, kde je náchylné na srážení. Tento druh dřeva musí být dobře a rovnoměrně vysušen před použitím. Jako podlahová varianta se Zebrano řadí k tvrdým druhům dřeva.

Zebrano ( Zebrawood ) podlaha 

 

©2014 TIMBERPOINT - PODLAHOVÉ STUDIO